We Wrocławiu niewątpliwie brakowało Brave Festiwalu. Po rocznej przerwie Brave Festival wrócił do stolicy Dolnego Śląska. Jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce, w tym roku odbyło się pod hasłem Widzialni/Niewidzialni.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia pod hasłem Widzialni/Niewidzialni. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław.

Organizatorzy dbają, by Brave Festival dał możliwość dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. W tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

Tegoroczny Brave Festival –„Widzialni/Niewidzialni”– mówi o zaledwie garstce odważnych, którzy wybrali sztukę, poezję, teatr, muzykę i w swoich społecznościach walczą z zagrożeniami i uprzedzeniami. Dokonują wielkiej pracy – medialnym stereotypom przeciwstawiają ścieżki indywidualne, wnosząc do świata wartości pełne empatii. Są lokalnie widzialni, globalnie w zasadzie nie istnieją. Tegoroczny Brave pokazuje ludzi odnoszących się do problemów, konfliktów, przemocy lub wykorzenienia w sposób niezwykle konstruktywny – poprzez sztukę.
Grupa albinosów z Tanzanii to osoby napiętnowane, prześladowane, uznawane często za duchy, przede wszystkim zaś zmuszone do ukrywania się przez całe życie.W Afryce bowiem ciało albinosa i jego części to fetysze. Poluje się więc na nich, by zyskać zdumiewające swoim okrucieństwem trofeum.
Orkiestra symfoniczna syryjskich uchodźców to profesjonalni muzycy, którzy podobnie jak setki tysięcy innych uciekli z kraju przed śmiercią. Jako artyści, swoją działalnością mają nadzieję zmienić powszechny w Europie paradygmat „obcego, który nam zagraża”.
Każda grupa i każdy artysta na swój sposób komentują to, co w pełnym zawirowań i obyczajowych uprzedzeń społeczeństwie daje się pokojowo zmienić. Wszyscy oni pozytywnie wpływają na swoje społeczności. Mówią wprost lub metaforycznie – każdy twardy przesąd lub stereotyp prowadzi do przemocy. „Jesteśmy artystami, aby nikt nie cierpiał”

13 edycja Brave Festival

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kultury 2018.

Joanna Leja

Author Joanna Leja

Redaktorka treści różnych, fotografka muzyczna. Nie istnieją dla mnie rzeczy niemożliwe. Jestem wszędzie gdzie dzieje się coś muzycznego, kulturalnego i artystycznego. Tworzę projekt streetarttrip i w każdej swojej podróży wyszukuję nowych murali.

More posts by Joanna Leja

Leave a Reply