Wrocławska publiczność jako pierwsza w Polsce usłyszała najnowsze utwory EABS z krążka Slavic Spirits. Po takiej zapowiedzi bez wątpienia album odniesie sukces. Swoim występem septet po raz kolejny pokazał, że muzyka, którą tworzą to mieszanka pasji, miłości do muzyki i profesjonalizmu.

Publiczność oraz krytycy byli jednogłośni, że debiutancki krążek EABS ­ „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” – to strzał w dziesiątkę. Poświęcony mniej znanej twórczości wielkiego polskiego kompozytora z każdym koncertem brzmiał coraz lepiej i coraz dokładniej.

Wrocławska formacja EABS nie osiadła na laurach i wydała dwie kolejne płyty winylowe („live” oraz „na taśmę”) kończąc tryptykiem Komedowskim. Album zdobył wiele pozytywnych recenzji w Polsce i zagranicą, był promowany w rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie.  Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery.

Na Slavic Spirits artyści skupili się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej. Koncertowe reinterpretacje muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu EABS były tak dalekie od oryginałów, że często same wskazywały kierunek w którym zespół powinien podążać. „Utwór Ciemność otwierający album Slavic Spirits zrodził się z kolektywnej improwizacji następującej przed koncertową wersją komedowskiego madleya Free Witch And No Bra Queen / Sult. Główną inspiracją tego albumu jest sławna „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Jednym z zaproszonych przez EABS gości na płycie, będzie brytyjski multi­instrumentalista Tenderlonious, który wzbogaci swoją obecnością kompozycje zespołu o flet i saksofon sopranowy.

Osobiście oczekuję na krążek z niecierpliwością, bo mimo wspaniałej koncertowej energii, to ten materiał, aż się prosi, aby przesłuchać go w domowym zaciszu.

-> EABS i Marcus Miller

-> EABS WROsound Festival

Joanna Leja

Author Joanna Leja

Redaktorka treści różnych, fotografka muzyczna. Nie istnieją dla mnie rzeczy niemożliwe. Jestem wszędzie gdzie dzieje się coś muzycznego, kulturalnego i artystycznego. Tworzę projekt streetarttrip i w każdej swojej podróży wyszukuję nowych murali.

More posts by Joanna Leja

Leave a Reply