We Wrocławiu niewątpliwie brakowało Brave Festiwalu. Po rocznej przerwie Brave Festival wrócił do stolicy Dolnego Śląska. Jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce, w tym roku odbyło się pod hasłem Widzialni/Niewidzialni.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia pod hasłem Widzialni/Niewidzialni. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu, które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław.
Organizatorzy dbają, by Brave Festival dał możliwość dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. W tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.
Tegoroczny Brave Festival –„Widzialni/Niewidzialni”– mówi o zaledwie garstce odważnych, którzy wybrali sztukę, poezję, teatr, muzykę i w swoich społecznościach walczą z zagrożeniami i uprzedzeniami. Dokonują wielkiej pracy – medialnym stereotypom przeciwstawiają ścieżki indywidualne, wnosząc do świata wartości pełne empatii. Są lokalnie widzialni, globalnie w zasadzie nie istnieją. Tegoroczny Brave pokazuje ludzi odnoszących się do problemów, konfliktów, przemocy lub wykorzenienia w sposób niezwykle konstruktywny – poprzez sztukę.
Grupa albinosów z Tanzanii to osoby napiętnowane, prześladowane, uznawane często za duchy, przede wszystkim zaś zmuszone do ukrywania się przez całe życie.W Afryce bowiem ciało albinosa i jego części to fetysze. Poluje się więc na nich, by zyskać zdumiewające swoim okrucieństwem trofeum.
Orkiestra symfoniczna syryjskich uchodźców to profesjonalni muzycy, którzy podobnie jak setki tysięcy innych uciekli z kraju przed śmiercią. Jako artyści, swoją działalnością mają nadzieję zmienić powszechny w Europie paradygmat „obcego, który nam zagraża”.
Każda grupa i każdy artysta na swój sposób komentują to, co w pełnym zawirowań i obyczajowych uprzedzeń społeczeństwie daje się pokojowo zmienić. Wszyscy oni pozytywnie wpływają na swoje społeczności. Mówią wprost lub metaforycznie – każdy twardy przesąd lub stereotyp prowadzi do przemocy. „Jesteśmy artystami, aby nikt nie cierpiał”
13 edycja Brave Festival
Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.
Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kultury 2018.