Skip to main content

Odwiedź jeden z najpiękniejszych festiwali w Europie! Colours of Ostrava to czeski festiwal muzyczny gromadzący corocznie zarówno artystów, jak i fanów z całego świata, w tym także z Polski. Na wakacyjne święto muzyki w Ostrawie trwające cztery dni, składają się przede wszystkim koncerty małe i duże – w sumie to ponad 200 artystów występujących na 16 scenach.

Jednocześnie festiwalowy klimat nie jest ograniczony gatunkowo, a muzyka, która króluje wśród postindustrialnego otoczenia, to zarówno rock jak i pop, electro i ambient, folk, jazz, country, world music, a także muzyka klasyczna.

Czas pomiędzy koncertami uprzyjemniają atrakcje dodatkowe, których zarówno w Ostrawie, jak i na terenie Dolnych Witkowic nie brakuje. Przedstawienia teatralne, cyrkowe show, wystawy artystyczne, panele dyskusyjne, atrakcje Witkowic i miasta Ostrawy – to tylko niektóre z propozycji spędzania czasu podczas festiwalu Colours of Ostrava.

 

Line-up Colours of Ostrava:

 

Jamiroquai, Norah Jones, Imagine Dragons, alt-J, JUSTICE, Birdy, Midnight Oil, Moderat, LP, Laura Mvula, Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka, Unkle, Bokka Shade, Nouvelle Vague, Afro Celt Soundsystem, Walking On Cars, Faada Freddy, St. Paul & The Broken Bones, Speed Caravan, Melt Yourself Down, Donny McCaslin Group, King Creosote, Sam Lee & Friends, Pierce Brothers, Ferocious Dog, Louis, Berry, Dorantes & Renaud Garcia-Fons, William Close and The Earth Harp & Lenka Morávková, Michal Hrůza & Janáčkova filharmonie Ostrava, Roosevelt, Teleman, The Carny Villains, Blazin’, Fiddles, Dudu Tassa & The Kuwaitis, Hańba!, Loyko, The Elephant Sessions.

Ostrawa kocha muzykę

Colours of Ostrava to przede wszystkim muzyka na najwyższym, światowym poziomie. Organizatorzy już od pierwszej edycji festiwalu dbają o staranny dobór artystów. Dzięki temu w Ostrawie na przestrzeli lat gościli już m.in. Bjork, Robert Plant, ZAZ, Alanis Morissette, The Cranberries, Sinead O’Connor, Bobby McFerrin, The National, Underworld, José González, Tame Impala, Thievery Corporation, St. Vincent, Swans, Woodkid, Caribou, The Cinematic Orchestra czy Animal Collective.

Co rok line-up stanowią także zespoły, których muzyczna droga tak naprawdę dopiero się zaczyna, ale już zdołali podbić serca fanów na całym świecie. W ubiegłych latach byli to m.in. The XX, Aurora, HVOB, Vök,  MØ, Dillon, czy Oscar and The Wolf. Ważną część ostrawskiego festiwalu stanowi także muzyka spod znaku world music, dzięki temu z każdą edycją odkrywamy tajemnicze dźwięki pochodzące z najdalszych zakątków świata. Wystarczy wspomnieć występy takich zespołów jak m.in. U-Hee Company, którzy zaprezentowali show oparte na starożytnej koreańskiej tradycji muzycznej, czy koncert Joela Sebunio – wirtuoza kory, czyli 21-strunowej harfy.

Popularna muzyka spod znaku electro stanowi osobną scenę, nie brakuje również doskonałych artystów reprezentujących kraj gospodarzy. Także polska muzyka na przestrzeni lat świetnie wpisywała się w klimat festiwalu. Do tej pory w Ostrawie wystąpili m.in. Brodka, Artur Rojek, Anna Maria Jopek, BOKKA, Fismol, Kapela Ze Wsi Warszawa, Maria Peszek czy The Freeborn Brothers.

Wyśmienita zabawa

Co, oprócz bogatej warstwy artystycznej, składa się na niepowtarzalny klimat festiwalu? Na terenie Dolnych Witkowic na uczestników czeka niemal 300 stoisk oferujących przepyszne potrawy, ciekawe gadżety, a także wyjątkowe gry i zabawy. Warto spróbować jednego z kilku tradycyjnych czeskich dań np. knedlików lub smażonego sera. Coś na ząb znajdą zarówno miłośnicy fast-foodów, jak i fani wegetariańskich potraw. Obowiązkowym punktem zakupowym jest tzw. design zona – przestrzeń wypełniona wyjątkowymi produktami, tworzonymi głównie ręcznie, przez lokalnych artystów. Znajdziemy tu zarówno obrazy, jaki i biżuterię, ubrania, pamiątki, dodatki i wiele innych rozmaitości. Rozrywkową część festiwalowej przestrzeni dopełniają stoiska partnerów festiwalu, w których królują taniec, zabawa, konkursy oraz szereg innych rozrywek.

Festiwal inny niż wszystkie

Festiwal Colours of Ostrava wyróżnia atmosfera. Podczas czterech lipcowych dni, na terenie dawnej huty, spotkać można fanatyków muzyki, entuzjastów czeskiego piwa, turystów, rodziny z dziećmi, a także seniorów i osoby niepełnosprawne. Co ich łączy? Miłość do muzyki i chęć dobrej zabawy. Colours of Ostrava to festiwal multigatunkowy, nie obowiązują granice stylów, nie są ważne muzyczne podziały. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, wybierając jeden z kilku koncertów lub którąś z innych atrakcji. Z myślą o dzieciach stworzony został Family Park – miejsce gdzie rodzice mogą zostawić swoje dzieci pod okiem wykwalifikowanych opiekunów lub bawić się razem z nimi. Dzieci są także uprzywilejowane jeśli chodzi o wstęp – te do 140 centymetrów wzrostu wchodzą za darmo, a nieco większe ze zniżkami. Niższe koszty wstępu i udogodnienia przewidziane są również dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Seniorzy +65 mogą natomiast bawić się za darmo w festiwalową niedzielę.

Industrialny klimat

Będąc pierwszy raz w Dolnych Witkowicach, obszarze na terenie którego odbywa się festiwal, nie sposób przejść obojętnie obok starego kompleksu hut i kopalni. Zlokalizowany w centrum Ostrawy kompleks stanowił niegdyś jeden z największych na Morawach obszar przemysłowy, pochodzący z XIX wieku. Pierwszy piec hutniczy uruchomiono tutaj w 1836 roku, a w 1843 powstała pierwsza kopalnia. To tu wydobywano węgiel, produkowano koks i wytapiano żelazo, z czym nigdzie w Republice Czeskiej więcej się nie spotkamy. W 2008 r. teren został wpisany na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W tym roku rozpoczęła się również zakrojona na szeroką skalę rekonstrukcja tzw. Dolnego Obszaru Vítkovic. W jej trakcie ogromny pojemnik gazu wielkopiecowego (o szerokości około 70 metrów i wysokości 33 metrów) został przebudowany na salę koncertową, mogącą pomieścić nawet 1500 tysięcy osób, połączoną z galerią sztuki i kawiarnią. Autorem projektu jest wybitny czeski architekt Josef Pleskot. Wielki piec (nazywany VP1) zmienił się w centralny punkt trasy zwiedzania, z tarasem widokowym na szczycie, a szósta centrala energetyczna zwana U6 – w muzeum przemysłu.

Miasto Ostrawa zaprasza

Muzyczne wakacje w Czechach, warto połączyć ze zwiedzaniem turystycznych atrakcji Ostrawy. Oprócz urokliwego terenu Dolnych Witkowic, to trzecie co do wielkości miasto w Republice Czeskiej oferuje szereg innych atrakcji.

Miłośnikom zwiedzania zabytków polecamy urokliwy Zamek Śląskoostrawski. Ta wyjątkowa budowla, o polsko-czeskich korzeniach, stanowiła ważny punkt obronny miasta. Warto zobaczyć Rynek, zwany placem Masaryka, a także Stary Ratusz, w którym obecnie mieści się muzeum miejskie. Atrakcje dla całej rodziny stanowią także ZOO

(ponad 100 hektarów i 4000 zwierząt), Park Miniatur Miniuni (ponad 30 modeli słynnych budowli w skali 1:25),

Tegoroczna edycja będzie szesnastą w historii festiwalu. Impreza odbędzie się od 19 do 22 lipca (środa-sobota) na terenie Dolnych Witkowic w czeskiej Ostrawie. Bilety na festiwal dostępne są w polskiej przedsprzedaży za pośrednictwem joyStore.

Joanna Leja

Author Joanna Leja

Redaktorka treści różnych, fotografka muzyczna. Nie istnieją dla mnie rzeczy niemożliwe. Jestem wszędzie gdzie dzieje się coś muzycznego, kulturalnego i artystycznego. Tworzę projekt streetarttrip i w każdej swojej podróży wyszukuję nowych murali.

More posts by Joanna Leja

Leave a Reply