18 października, o godz. 18:00 w BWA we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Andą Rottenberg. Poprowadziła je Anna Mituś, kuratorka galerii Awangarda BWA Wrocław i redaktorka naczelna magazynu „Biuro”. Anda Rottenberg opowiedziała o swojej najnowszej książce „Berlińska depresja. Dziennik”. To zapis rocznego pobytu autorki w Berlinie, na który składają się notatki z lektur, wspomnienia o rodzinie i przyjaciołach, oraz nadwyraz inteligentne i szczere komentarze na temat sztuki.

Anda Rottenberg (ur. 1944) jest wybitnaą polską kuratorką oraz krytyczką sztuki. Wieloletnia dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i szefowa działu kultura w VOGUE. Autorka autobiografii „Proszę bardzo” i dziennika „Depresja berlińska”. 

„Berlińska depresja. Dziennik” to zapis rocznego pobytu autorki w Berlinie. Wnikliwe notatki z lektur, intymne wspomnienia o rodzinie i przyjaciołach, szczere komentarze na temat wystaw i sztuki. Zatroskane spojrzenie w Polskę, udział w protestach ulicznych jak i zaangażowanie w ochronę przyrody – od bluszczu na sąsiedniej kamienicy po Puszczę Białowieską. Anda Rottenberg w notatkach przenikliwie skupia się na życiu społeczno- politycznym, jest jego uczestniczką i  wrażliwą odbiorczynią dzieł sztuki i literatury. Z mieszkania w berlińskiej dzielnicy Grunewald wspomina przeszłość i analizuje teraźniejszość.

Nie tylko o „Depresji”

„Berlińska depresja. Dzienniki” to książka, która pochłania całkowicie, a czyta się ją jednym tchem, nie odrywając oczu od perfekcyjnie dobranych słów tworzących historię. Nie inaczej było podczas spotkania, Anda Rottenberg należy do kobiet, których można słuchać godzinami. O książce, o społeczeństwie, o tolerancji i jej braku…o nas.

Kiedy się żyje, to się obrasta w rzeczy. Marzenie: żeby mnie było stać na mieszkanie w hotelu... Ponieważ jak się mieszka w hotelu wystarczy jedna walizka. Obrastałam w dobra, a później musiałam się ich pozbywać.

Joanna Leja

Author Joanna Leja

Redaktorka treści różnych, fotografka muzyczna. Nie istnieją dla mnie rzeczy niemożliwe. Jestem wszędzie gdzie dzieje się coś muzycznego, kulturalnego i artystycznego. Tworzę projekt streetarttrip i w każdej swojej podróży wyszukuję nowych murali.

More posts by Joanna Leja

Leave a Reply